Statistika nuda je…

Statistika nuda je, ale její výsledky nás obklopují neustále. Různé průzkumy, přehledy, shrnutí atd. snad ve všech oblastech. Kolik vypijeme piv, kolik sníme masa za rok, koho budeme volit… Ale nebojte, dnes se nebudeme věnovat statistice jako takové, ale spíše tomu, jak často se lidé stěhují. Zůstaneme tedy v naší oblasti – stěhování.

Názory na četnost stěhování se tak trochu různí. Záleží na tom, z jakého zdroje se informace čerpají. V některých případech se hovoří o tom, že se lidé v České republice stěhují v průměru dvakrát za život. Toto mi přijde poměrně málo, asi by bylo třeba znát detaily, co vše se v daném dotazníku bralo za stěhování.

Čtyřka

Z jiného zdroje to již bylo čtyřikrát za život. Ano, to je číslo, kterému bych v současné době věřil. Když se podívám do svého okolí – rodina, přátelé – tak je to odpovídající údaj. Jaká stěhování do toho zahrnuji? Je to jednoduché, nebudu počítat stěhování, kdy jsem byl ještě batole. Ale ta další už samozřejmě ano. Takže jednou v patnácti, pak v pětadvaceti, naposledy ve třiceti a už jsme na třech stěhováních. Jestli dosáhnu průměru, to nevím, ale klidně bych v tomto případě zůstal podprůměrný. Podobně tomu je i u dalších členů rodiny. A kdyby se počítalo i stěhování ze studijních důvodů, pak se hodnota navýší.

Prozatím ale nedosahujeme hodnot některých západních národů, kde je stěhování daleko častější zejména z pracovních důvodů. Přecijen, mnoho z nás raději dojíždí a ono i ty vzdálenosti jsou stále přijatelné. Takže je to přijatelnější varianta, než se sbalit a odstěhovat do města, kde budete pracovat. Ono i sehnat nové bydlení a „zbavit“ se starého není tak snadné, takže dojíždění zatím vyhrává.

A jak to máte vy? Jak často jste se už stěhovali? Spadáte do průměru, nebo nějak vyčníváte? Stěhujete se sami, nebo využíváte služeb stěhovacích firem?

Napsat komentář