Alkohol tester

Cítíte se unavení a ne zcela pozorní po noci strávené s rodinou nebo přáteli nad sklenkou alkoholu a váháte, zda usednout za volat vašeho automobilu? Sami si můžete zjistit, zda vaše cesta bude bezpečná a beztrestná. Na trhu existuje velice komfortní způsob, jak alespoň přibližně určit čas, kdy vyrazit s čistou krví na silnici – alkoholtester.

Dnes jsou digitální měřáky, které změří hladinu alkoholu v dechu, výbavou nejen policistů. Alkoholtester je přístroj velikosti mobilního telefonu a je možné jej zakoupit na alkohol-tester-shop.cz. V nabídce jsou jak velice profesionální alkoholtestery vyšší cenové kategorie, tak alkoholtestery v nižší cenové hladině sloužící pro orientační měření, ale i tyto poslouží velice dobře, zda zasednou či nezasednout za volant vašeho automobilu.

Alkohol tester sloužící pro orientační měření měří alkohol v ústech nikoli v krvi. Pokud si člověk vypláchne ústa alkoholem a vyplivne jej, nebude mít po něm v krvi prakticky ani stopu. V ČR nesmí mít řidič v krvi ani desetinu promile, aby jel bez postihu a proto hodně záleží na přesnosti alkoholtesteru. Digitální alkoholtester používaný Českou policií má drobnou odchylku. Policie ČR uvádí, že se jedná o odchylku +/-0,2 promile, a to v závislosti, kdy byl přístroj dán ke kontrole. Samozřejmě, že nejpřesnější je rozbor krve u lékaře. Řidič je do nemocnice převezen až s časovým odstupem, proto musí následně soudní znalec dopočítat hladinu alkoholu v době kontroly.

Při pořizování alkohol testeru je důležité znát základní rozdíly mezi dvěma typy alkohol testeru. Čidlo, nebo-li senzor alkohol testeru,  především jeho  technologie tvoří základní rozdíl  mezi profesionálním a poloprofesionálním alkohol testerem. Rozlišujeme čidla polovodičová a elektrochemická. Polovodičovými čidly jsou opatřeny takřka všechny alkohol testery. Ovšem do přístrojů pro extremní užití, jímž jsou myšleny např. policejní složky, nebo pro každodenní kontrolu zaměstnanců se tyto čidla nedávají. Nicméně tyto alkohol testery Vám pro příležitostné použití a jako prevence postačí. Konstrukce polovodičových čidel je taková, že foukáme přímo na čidlo alkohol testeru. Můžeme nebo nemusíme použít náustek

Alkohol  testery s elektrochemickými čidly spadají do kategorie profesionální. Profesionální alkohol testery disponují nejcitlivějšími senzory, které jsou na elektrochemické bázi a obsahují malé a přesné čerpadlo, které si přesně dávkuje množství vzduchu k detekci alkoholu, kvalitní řídící mikročipy a díky tomu provádí velmi přesná měření alkoholu v dechu (na tisíciny promile). Čidlo alkohol testeru není pak vystaveno takové námaze jako běžné a vydrží mnohonásobně déle.

Alkohol testery můžeme také rozlišit podle jejich výbavy; např. označení C znamená možnost připojení alkohol testeru k PC a následné vyhodnocování záznamů výsledků měření. Můžete si také vybrat modely, které  jsou doplněny dobíjením do auta nebo s odolným pouzdrem.

Napsat komentář