Alkohol tester

Alkohol za volant nepatří na tom se zcela jistě shodnou úplně všichni. Existují ovšem i situace, kdy jste si vědomi toho, že večer před jízdou jste nějaký alkohol vypili a nejste si zcela jisti, zda ráno můžete bez problémů usednout za volant. V takovém případě existuje způsob, jak zjistit alespoň přibližně, zda můžete bezpečně vyrazit na cestu. V současné době jsou na trhu digitálně měřiče alkoholu – tzv. alkoholtestery.

Pořád nejpřesnější je ale rozbor krve ve zdravotnickém zařízení. Alkohol testery jsou pouze k orientačnímu měření a to tak, že měří hladinu alkoholu v dechu. Z nabídky si můžete vybrat alkohol testery ve vyšších cenových relacích, jakožto velmi profesionální, nebo v nižší cenové kategorii, které vám ovšem budou pro vlastní potřebu velice dobře sloužit. Když budete vybírat alkohol tester měli byste vědět, že trh nabízí  alkohol testery s dvěma typy čidel. Téměř všechny alkohol testery jsou s polovodičovými čidly. Jsou určeny převážně k osobnímu použití, nejsou vhodné pro profesionální užití, tzn. pro policejní složky, nebo ke kontrolám zaměstnanců. Alkohol testery s polovodičovými čidly fungují na principu přímého fouknutí na čidlo. Vzhledem k tomu, že jsou určené spíše pro osobní užití, nemusíte použít náustek. Jsou cenově dostupnější. Naproti tomu alkoholtestery, které můžeme označit za profesionální, jsou vybaveny elektrochemickými čidly. Takové alkohol testery mají velmi citlivé senzory, kvalitní mikročipy a tudíž je měření alkoholu v dechu velmi přesné. Senzory těchto alkoholtesterů nejsou tak namáhané, jelikož si „natáhne“ jen tolik vdechovaného objemu vzduchu, kolik potřebuje k zjištění a vyhodnocení míry alkoholu. Tudíž vydrží i déle, protože nejsou tolik namáhány. Alkoholtestery si můžete také vybírat podle výbavy. Některé jsou doplněné dobíjením do auta, alkoholtestery označené písmenem „C“ mají připojení k PC apod. Některé alkoholtestery mají dokonce funkci počítadla množství vydechnutého vzduchu, tak aby vylo vždy stejné. Součástí může být i odolné pouzdro a pro někoho je důležitý  i vzhled alkoholtesteru.

Alkohol testery se vždy kalibrují před každým uvedením na trh. Nicméně ale je nutné pravidelně provádět další kalibraci. V návodu výrobce vždy uvádí maximální počet měření, nebo životnost čidel. Po uplynutí této doby se doporučuje přeměřit a opětovně nastavit alkohol-tester, tak aby bylo jeho měření v normách pro jeho užití. Vždy záleží na tom, jak často alkoholtestery používáte.  V případě, že je v provozu denně, budete muset v budoucnu počítat s pravidelnou kalibrací. Nicméně nepsaným pravidlem je bez ohledu na četnost používání provádět kalibraci 2xročně. V případě, že máte sebemenší podezření, že váš alkoholtester neměří správně, vždy se obraťte na příslušný servis. Lépe zbytečně, než vůbec, nebo pozdě. Jedině tak budete mít jistotu výsledku a žádné obavy.

Napsat komentář